A hal kitűnően beépíthető az egészséges táplálkozásba, a legújabb életmód trendekhez is jól illeszkedő húsféle, ennek ellenére még mindig az európai átlag alatt fogyasztunk belőle. A nyári hónapokban mi magunk is kifoghatjuk ezt az alapanyagot, de egyre több helyen: piacon, halboltban, vagy szupermarketekben is beszerezhetjük. Íme néhány könnyen és gyorsan elkészíthető halas fogás.
A jó idő beálltával megnő a pecázók száma a tó és folyópartokon. A horgászszezon beindulásának pozitív hozadéka, hogy jóval gyakrabban kerülnek a családok asztalaira vitaminokban, hasznos zsírsavakban gazdag halételek. De még mindig nem elégszer, és elégséges mennyiségben, hiszen Magyarországon nagyon alacsony az egy főre jutó halfogyasztás. Átlagosan egy magyar ember öt kilogrammot fogyaszt belőle évente, ami messze elmarad az európai országok 22 kilogrammos átlagától, a 55 kg-os portugál átlagnak pedig csak a tizede.
Pedig a hazai vízrajzi és éghajlati adottságok kedveznek az édesvízi haltermelésnek és halászatnak, természetes folyó- és állóvizeink még mindig jelentős halfaunával rendelkeznek, van továbbá az országban 25 ezer hektárnyi halastavunk is, ahol ellenőrzött körülmények között nevelik a halakat. Ennek ellenére valamiért a halfogyasztás nehezen épül be a mindennapi étkezéseinkbe, az elfogyasztott hal pedig leginkább ünnepi halászlé és rántott halat formájában kerül a tányérjainkra.
Amiről szó lesz
Egészséges eledel a hal
A halételek nagy előnye más húsokkal szemben, hogy gyorsan és egyszerűen elkészíthetőek, illetve könnyen emészthetőek. Miért együnk halat? Azért, mert telítetlen zsírsavtartalma hozzájárul a megfelelő szív- és az optimális agyműködéséhez, segíti szívünk megfelelő működését, a vér normál koleszterinszintjének fenntartását, ezért jelentős szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében és diétás kezelésében is.
A hazai tenyésztésű halak közül a fehér és a pettyes busa bővelkedik leginkább a szervezetünk számára igen hasznos omega-3 és omega-6 zsírsavakban. A hal fontos foszfor, fluor, szelén, vas, kálium és kalcium forrás a szervezetünk számára, és gazdag A-, D-, B2-, B6-, és B12-vitaminokban. Az elfogyasztott halhús véd az öregedéstől, enyhíti a gyulladásos állapotokat, erősíti az immunrendszert, jót tesz a bőrnek, megóvhat a krónikus idegrendszeri megbetegedésektől, sőt jótékony hatással lehet a kedélyállapotra is. A szakmai ajánlások szerint heti 30 dekagramm hal fogyasztása lenne az egészség szempontjából ideális, azaz hetente két-három étkezés alkalmával halat kellene ennünk.
Filézzünk otthon!
A halhús magas víztartalmának, valamint az izomrostok közötti laza és finom szerkezetű kötőszövetének köszönhetően könnyen emészthető, és elkészítési ideje is sokkal rövidebb, mint az egyéb húsoké.
A hal legértékesebb része a halfilé. Nem kell sokcsillagos séfnek lennünk ahhoz, hogy mi magunk is kifilézzük a halat, a neten ma már rengeteg oktató videó kering, amelyekből könnyedén elsajátíthatjuk a filézés technikáját.
Első lépésként a halhúst le kell vágni a gerincéről, majd a bőrével ellentétes oldalról, átlósan beirdalni, ezzel szálkamentesítjük halhúst. Ehhez a művelethez érdemes beszerezni egy vékony, finom, flexibilis pengéjű filézőkést. A halfilézéshez használt kések is legtöbbször egyszerű flexibilis pengéjű csontozókések, de a profi halfilézők különleges kovácsolt, kifejezetten erre a célra használt kések.
Sokféleképpen elkészíthető
Ha már az egészséges táplálkozás miatt fordulunk a halak felé, halból készült finomságokat érdemes inkább párolni, főzni, grillezni, teflon serpenyőben, tepsiben, tapadásmentes teflonos sütőtálban vagy vagy sütőzacskóban sütni. Ma már a halsütő grillrácsok széles skálája kapható, ezekkel az acél eszközökkel kitűnő, gyors halételeket lehet parázs fölött készíteni a frissen fogott halból akár ott rögtön a vízparton. Ezek egyszerre több darab hal egyidőben való sütésére is alkalmasak, használatukkal egyszerűen és szétesés nélkül fordítható meg az étel, így szép, egész halakat tudunk felszolgálni.
A pontyon túl is van élet
A magyarok köztudottan pontyból esznek a legtöbbet, sokan nem is próbálkoznak mással, holott a hazai tavak kínálata ettől jóval gazdagabb: busa süllő, keszeg, pisztráng, garda, balin, harcsa, sügér – hogy csak a legismertebbeket említsük.
Íme néhány gyors halas fogás:
A vitaminokban gazdag pisztráng
Az alacsony zsírtartalmú halaink közé tartozik a pisztráng, ami amellett, hogy nagyon ízletes, magas fehérjetartalommal is bír, ráadásul 20 dkg elfogyasztásával fedezhetjük a napi omega-3 zsírsav bevitelünket is. Sütve, grillezve, töltve egyaránt elkészíthető, de tökéletes alapja lehet szendvicskrémeknek, salátáknak egyaránt.
Tisztítsuk meg alaposan a pisztrángokat, majd kívül-belül dörzsöljük be sóval és fokhagymával, és hagyjuk állni egy rövid ideig. A só enyhén megpuhítja a szálkákat és ízük is finomabb lesz. Tegyük tepsibe, locsoljuk meg kevés olajjal, és süssük forró sütőben 25-30 percig. Párolt brokkolival és főtt vadrizzsel tálaljuk.
Süllőfilé zöldborsmártással
A süllőfilé elkészítéséhez süssük meg a halat a serpenyőben. A filé sütését mindig a bőrös felével kezdjük, és egy spatula segítségével pár másodpercig nyomjuk a serpenyőhöz, hogy a hal bőre egyenletesen piruljon. Süssük 3-4 percig, míg aranybarna, ropogós nem lesz a bőre, majd fordítsuk meg, és süssük további 2-3 percig. Ennél a fogásnál arra kell ügyelni, hogy ne száradjon ki a hús, mert így elveszítheti a süllő a rá jellemző lágy, vajas ízét.
A mártáshoz a zöldborsot durvára törjük mozsárban, megpirítjuk a felhevített vajon, amíg pattogni nem kezd, majd felöntjük húsalaplével, és teszünk bele Worcestershire szószt és mustárt. Kevergetve addig forraljuk, amíg a felére visszapárlódik, majd felöntjük tejszínnel, és besűrítjük. Közvetlenül a tálalás előtt vajat adunk hozzá.
Balatoni garda ecetesen
A garda Eötvös Károly és Jókai Mór kedvenc fogásai közé tartozott. Ez a hal nagyobb folyóinkban és a Balatonban él, ahonnan régebben akár 300 tonnát is kifogtak évente belőle. Az ecetes gardafilé kitűnő előétel. Ehhez a gardafiléket egy óra hosszat 10%-os sóoldatban áztatjuk, majd a vékonyra szeletelt hagymával, mustármaggal, korianderrel és babérlevéllel sós-ecetes vízben 4-5 napig pácoljuk egy zárható edényben, hűtőszekrényben.
Haltepertő
Előétel és nyári vacsora is lehet a haltepertő. A haltepertő készítéséhez használhatjuk a balatoni nyurgaponty filéjének a hasaalját. A filéket csíkokra vágjuk, egy órára 6%-os sóoldatba rakjuk, majd lecsepegtetjük és paprikás lisztbe forgatjuk. Bő olajban ropogósra sütjük.
Megoldás a szálkák ellen: halfasírt
Sokan a szálkák miatt félnek halat adni a gyerekeknek, de sok felnőttet is ez a félelem tántorít el a halevéstől. Erre a problémára kitűnő megoldást jelent a halfasírt, ami ha nem is öt perc alatt készül el, nagy sikert arathat az egész család körében. A fasírt alapanyagaként magas omega zsírsav tartalma miatt tökéletes választás a busa húsa, de a balin is megfelel erre a célra.
A halszeletek mindkét oldalát néhány csepp olajon elősütjük egy serpenyőben. Az átsült halat egy mélyebb edénybe tesszük az apóra vágott hagymával és petrezselyemmel, majd egy kevés zsemlemorzsával együtt kézzel alaposan összegyúrjuk. A halhúsos masszából pingpong labda nagyságú golyókat formálunk, picit ellapítjuk, majd sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük, és 200 fokos sütőben pirosra sütjük. Joghurtos reteksalátával tálaljuk.
Egyszerű és nagyszerű: a sült keszeg
A keszegsütés valaha a piacok, vásárok természetes velejárója volt, a sült keszeg legalább annyira alap ételünk volt, mint a pörkölt. A keszeg egy szálkás húsú, pontyfélék családjába tartozó halfaj. A nyárson, parázs felett sütött keszeg, melyet a vele párhuzamosan sütött szalonna zsírjával kenegettek, évszázadokon keresztül igen elterjedt halétel volt, hiszen mindenki számára hozzáférhető volt, és rövid idő alatt, nagy mennyiséget lehet lesütni belőle. Gazdag intenzív ízvilág jellemzi, a legfinomabb a vadvízi keszeg, amelyet a Dunából, Tiszából, Balatonból vagy bármelyik természetes vizünkből, de akár valamelyik nagyméretű mesterséges tavainkból horgászták ki. Sokféle keszeg létezik: bagolykeszeg, dévérkeszeg, jászkeszeg, karikakeszeg, lapos keszeg, szilvaorrú keszeg, vörösszárnyú keszeg.
A keszeg sütve jó, lényeges hogy a hal tiszta vízből származzon. A lepikkelyezett, kibelezett keszeget beirdaljuk. Ezzel a hal gerincéhez közel eső ipszilon szálkákat vágjuk szét annyira, hogy evés közben ne kelljen bajlódni a kis szálkákkal és a zsiradék is jobban a hús köré tud folyni. Ezután következik a sózás fázisa: rendszerint a hal tömegének 2 százalékára van szükség, vagyis egy 500 g-os keszeg esetében 10 g sót használunk. Lisztbe, paprikába forgatva hirtelen kisüthetjük olajban is akár, de nyársra húzva parázs fölött megsütve még finomabb. Az aprólékos irdalás következtében a szálkák ropogós, harapható csontokká válnak.