Szinte mindenki számára ismerős eszközök a magasnyomású mosók, ha máshonnan nem, akkor az önkiszolgáló autómosókból. Ezek az eszközök azonban sokkal több mindenre használhatók, és nagyon sokféle kapható belőlük: különböző igényekre a professzionális felhasználástól a ház körüli, apróbb feladatokig.
Sokan – tévesen – gőzborotvának hívják ezeket az eszközöket, pedig nem gőzt fejlesztenek, a kijövő víz jellemzően legfeljebb 40 fokos lehet. Ugyanakkor a nagy nyomás miatt az apró szemcsék tényleg olyan benyomást tesznek, mintha gőzzel dolgoznánk. Az elnevezés másik fele, a borotva azonban találó, mert a magasnyomású mosókkal végzett munka tényleg látványos, ezek a berendezések úgy szedik, mossák le a különböző szennyeződéseket, mintha borotvával dolgoznánk.
Amiről szó lesz
Magasnyomású mosók néhány tipikus felhasználási területe
1. Terasz, korlát, és más burkolatok tisztítása
A teraszt általában érdesebb, rücskösebb kerámiaburkolattal szokás ellátni, hogy megelőzzük a téli, illetve esős időben a csúszásveszélyt. Akinek ilyen burkolata van otthon, az jól tudja, hogy milyen nehéz munka ennek megtisztítása a mélyedésekbe beleült portól. Ha a burkolat rusztikusabb, tégla vagy terméskő, a takarítását már-már lehetetlen a szokásos eszközökkel, vízzel és súrolókefével rendesen elvégezni. Ugyanez persze nem csak a járófelületre igaz, de az oldalfalakra, lépcsőkre, más, burkolt elemekre is, de gyakori probléma ez az utcafronti, klinkertéglás falaknál, és még számos helyen. Egy megfelelő nagynyomású mosóval a munka néhány perc alatt elvégezhető. Természetesen a PrimaNet online szakáruházban bárki be tudja szerezni.
Vannak modellek, amelyeknek külön mosószer adagolójuk és forgó teraszmosó keféjük is van a különösen makacs, vagy vízzel oldhatatlan (olaj, stb.) szennyeződések eltávolítására.A mosó például különösen alkalmas a baluszteres korlátok „babáinak” villámgyors tisztítására, ami a kő porózus anyaga miatt hagyományos eszközökkel szintén nem egyszerű munka.
2. Autó és más járművek mosása
Egy autómosás, még gépi mosóban is több ezer forint, ráadásul az abban használt, kemény szálú forgókefék mattítják, karcolhatják a fényezést, míg a kosz nem egyszer megmarad a hajlatokban, vagy az automata érzékelők által „átugrott” részeknél. Ezzel szemben ha otthon, magasnyomású mosóval tisztítjuk az autót, nem spórolunk vele, de a kocsi is tovább marad újszerű, miközben az eredmény is szebb lesz. Ugyanez a motorkerékpárokra, biciklikre fokozottan igaz, kézzel, kefével mosva nem csak rosszabb az eredmény, de a munka is nehezebb, és tovább tart.
3. Betonjárda, autóbeálló, műhely
Időnként bizony a járdát, a műhely alját és a kocsibeállót is takarítani kell, ráadásul az utóbbi kettőnél olajos, vagy más foltok is előfordulhatnak. A nagynyomású mosó itt is jó szolgálatot tesz, a félnapos munkát néhány tízpercre rövidíti.
Hogyan válasszunk magasnyomású mosót?
A magasnyomású mosók árai valamivel 20 ezer forint felett kezdődnek, és a választék csúcsán több százezer forintba is kerülhetnek, ezért nagyon fontos, hogy mindenki pontosan azt a készüléket vegye, amire szüksége van. Néhány támpont a döntéshez:
Milyen gyakran használnánk?
Ha évente csak 3-4 alkalommal vesszük elő a készüléket, tehát a használat alkalomszerű, akkor bátran válasszunk az olcsóbb, kisebb teljesítményű típusok közül, azok is sokáig jól fognak szolgálni. Ilyenek a Bosch EasyAquatak magasnyomású mosók vagy az Extol márkájú mosók, amelyek 30 ezer forint alatti árukkal nagyon gazdaságos, mégis megbízható szerkezetek. Ha havonta, vagy akár hetente többször használnánk a készüléket, érdemes egy kicsit többet költeni rá, a BOSCH Zöld burkolatú, kifejezetten a rendszeres, de még ház körüli, hobbi használatra szánt AQT sorozatából mindenki ki tudja választani a számára megfelelő készüléket 24 és 90 ezer forint között.Ezek az eszközök teljesítményükben, szolgáltatásaikban is nagyon eltérnek egymástól, mindenképpen érdemes végigolvasni a PrimeNet.hu leírásait az eszközöktől, vagy ha bizonytalanok vagyunk, ügyfélszolgálatunkon kérni tanácsot.
A magasnyomású mosónak naponta több órát kell üzemelnie éveken keresztül, mert mondjuk szerelőműhelyt, autómosót üzemeltetünk, mindenképpen a BOSCH felsőkategóriás, kék burkolatú, professzionális felhasználásra szánt készülékei közül érdemes választani. Ezek teljesítménye is nagyobb, mint az otthoni felhasználásra szánt eszközöké, ami csak annyit jelent, hogy ugyanazt a munkát hamarabb lehet velük elvégezni, aminek napi 30 vagy 100 autó mosásánál már lehet jelentősége. Ezekben az eszközökben már az alkatrészek és a felhasznált anyagok is ipari igénybevételhez készültek, áruk 178 és 340 ezer forint között mozog.
Mire használnánk?
Ha csak vízzel szeretnénk mosni, ahhoz válasszunk készüléket. Ha gyakran használnánk sampont, mosószert is a tisztításhoz, akkor ügyeljünk rá, hogy a kiválasztott készüléknek legyen mosószer adagolója is, ez utóbbi például olajos szennyeződések eltávolításához nélkülözhetetlen.Ilyenkor jön jól a 3 az egyben lándzsa, amellyel a vízpermetet, a vegyszeres mosást és a nagynyomású lemosást egy fejjel tudjuk megoldani. Ha a terasz kövét is szeretnénk időnként tisztítani anélkül, hogy bármit összefröcskölnénk, célszerű olyan modellt választani, amelyikhez jár terasztisztító kefe, de ezek az alkatrészek a BOSCH modellekhez külön is beszerezhetők.
Reméljük hasznosnak találta a cikkben olvasott tanácsokat.