A passzív biztonsági berendezésekről már ejtettünk szót korábbi cikkünkben, most folytatjuk a témát. Ezúttal a közúti, valamint ipari elsősegély-dobozokról, valamint a biztonsági jelölőszalag szerepéről írunk részletesebben.
Passzív biztonsági berendezések
Ha elsősegély-felszerelésről hallunk, leginkább az autóban található piros, vagy kék doboz jut eszünkbe, amelyet a tudatos sofőr leginkább a büntetés elkerülése érdekében tart a kocsiban, nem azért, mert baj esetén használni is tudná, vagy akarná.
Ha 100 autóst megkérdezünk, mikor jár le az egészségügyi doboz szavatossága, 99 nem tudja a választ. A rossz hír az, hogy márpedig lejár, és az érvénytelen doboz semmivel sem ér többet, mint az üres. A B típusú dobozban a steril kötszerek 5 évig használhatók, a sebfertőtlenítő oldat pedig a gyártási dátumtól számított 3 évig. A dobozon csak egy lejárati dátum szerepel, ezért érdemes feljegyezni valahová, és nyilvántartani, mikor szükséges cserélni egyik-másik összetevőt. A B típusú, vagyis személyautókba való elsősegély készlethez utántöltő csomag kapható már webáruházban is, így nem kell a teljes ládát cserélni, elég, ha a tartozékokat vesszük meg.
Szabványok elsősegély felszerelésekhez
A közút mellett még bizonyos munkahelyek tartogatnak komoly baleseti kockázatot, ezért szabvány írja elő, hol, milyen elsősegély-nyújtó felszerelést kell tartani. Az MSZ 13553 szabvány szerint a III-as kategória az 51-100 főt foglalkoztató üzemben, a IV-es pedig a legfeljebb 200 főt alkalmazó társaságoknál kötelező. Mindkét típushoz vásárolható utántöltő készlet is. A munkahelyi elsősegély-dobozokra is igaz, hogy a kötszerek 5 évig őrzik meg sterilitásukat, a sebfertőtlenítő oldat pedig 3 évig jó.
A dobozokon kívül kapható sebtapasz önállóan is, valamint egy nagyon praktikus megoldás, a Nexcare folyadékkötszer. A sebre fújva 30 másodperc alatt megszilárdul, és rugalmas filmréteget képez, amely óvja a sérült területet a fertőzéstől. Három nap elteltével magától leesik, nem okoz kellemetlenséget az eltávolítása.
A balesetek helyszínén sajnos gyakori, hogy a műszaki ok, karambol miatt félreálló kocsikat a később érkezők nem észlelik időben, és újabb baleset történik, mert belehajtanak a már sérült autókba, vagy elütik a körülöttük tartózkodókat. Sok esetben hiába várjuk a hatósági segítséget, de ha például nincs személyi sérülés, akkor nem is kell rendőrt hívni. Ha mégis indokolt, akkor is eltarthat egy ideig, mire a rendőrök szakszerűen biztosítják a helyszínt. Jó megoldás lehet, ha van nálunk egy tekercs Extol Craft jelölő szalag, amellyel körbekeríthetjük a területet. A piros-fehér szalag messziről is jól észrevehető.