Modern konyhai nagygépekkel teheted kényelmesebbé a sütés-főzés folyamatát, és úszhatod meg a fárasztó mosogatást. Most az SZJA-visszatérítés segítségével felújíthatod a konyhádat.
Már régóta szeretnél mosogatógépet? Új sütőt? Kinéztél magadnak egy szuper főzőlapot? Most a februári adóvisszatérítésből, vagyis a családosoknak szóló SZJA-visszatérítésből megvásárolhatod, sőt, az egész konyhát felújíthatod.
A felújítási munkákhoz adunk támpontot, és azt is megmutatjuk, hogy milyen nagyszerű Beko gépeket építhetsz be a konyhádba, hogy öröm legyen a sütés-főzés és megszabadulhass a mosogatás nyűgétől.
Amiről szó lesz
Mi határozza meg a konyhai nagygépek beépítését vagy cseréjét felújításkor?
A legfontosabb a konyha mérete és elhelyezkedése. Ezután következnek a műszaki paraméterek, például hogy hol futnak a vezetékek, hol találhatók dugaljak. Az is lényeges, hogy a főzőlapok, elektromos sütők és a villanytűzhelyek mindig fix bekötéssel csatlakoznak az elektromos hálózathoz, mert így biztonságosabb. Ráadásul a sütő, tűzhely bekötése gyakran teljesítménybővítéssel és a biztosítéktábla cseréjével jár, ezért az áramszolgáltatónál ügyintézésre lesz szükség.
A konyha felszereltsége, funkciója és használhatósága pedig jelentős mértékben függ attól, hogy milyen igényeket kell kielégítenie. Számít a család mérete (hány személyes a háztartás), hogy az étkező és a konyha egy helyiségben található-e, hogy mennyit főztök, és jellemzően hogyan étkeztek, mennyi mosogatnivaló keletkezik, mekkora mosogatógépre lesz szükségetek.
Konyhai ergonómia
Mivel komoly munka zajlik a konyhában, a berendezések elhelyezésekor az ergonómiai szempontokra is ügyelni kell – ez azért fontos, hogy kényelmesen főzhessetek, ne kelljen például az élelmiszerek előkészítésekor, feldolgozásakor túl messzire nyúlnod a hűtőszekrényhez és a tűzhelyhez. Az ergonómia segítségével találhatod meg a konyhai nagygépek ideális helyét.
Az alapot az egyes munkafolyamatok meghatározása és ennek megfelelően a. munkaháromszög jelenti. Mi a munkaháromszög? A lényege az, hogy a 3 legfontosabb, legtöbbet használt munkaterületet egymás közelében, egy képzeletbeli háromszögben helyezd el a gyors és hatékony munka érdekében. Emiatt érdemes egymástól nem túl messzire tenni a hűtőt, a mosogatót és a tűzhelyet, vagy főzőlapot.
A felújítás megtervezése konyhai nagygépekkel SZJA-visszatérítésből
Először fogalmazzátok meg az igényeiteket, és gondoljátok át végig együtt, hogy a családotoknak mire van szüksége. Mit vártok el a konyhától? Milyen legyen? Hogyan szolgálja a lehető legjobban a mindennapjaitokat? Milyen konyhai nagygépekre lenne szükségetek? Egy gépet cserélnétek, például a sütőt, vagy az összeset? Az új mosogatógépet hova teszitek?
Ezt követően nem árt a megfelelő szakemberrel beszélni a felújítás menetéről. Elektromos tűzhelyek cseréjekor vagy beépítésekor mindenképpen ellenőrizze villanyszerelő is a rendszert, hogy biztosan bírni fogja-e a terhelést.
Célszerű felmérni a rendelkezésre álló helyet a konyhai nagygépekhez, és azt is, hogy honnan kapjuk a legtöbb fényt a főzéshez, előkészítéshez.
Az új konyha tervezéséhez elég egy papírlap és egy toll, de természetesen használhattok online tervezőket is.
Ezért jók a beépíthető konyhai nagygépek
A konyhabútorba illesztve és ajtóval eltakarva belesimulnak környezetbe, ez harmonikus megjelenést biztosít, és sokkal rendezettebbé válik a konyha. A számunkra megfelelő magasságban helyezhetjük el az eszközöket, hogy azok kézre álljanak.
Ugyanúgy variálhatjuk az egyes elemeket, mint a szabadon álló eszközöknél, például azt, hogy hová kerüljön a hűtőszekrény. Ha pedig szakszerűen, és erre külön figyelmet fordítva történik a beépítés, akkor az esetleges hibák javításával vagy egyes alkatrészek cseréjével sem lesz gond, hiszen például a mosogatógépet ki lehet emelni a szereléshez.
A költségek
Tervezés után jöhet a számolás! Mindenképpen készítsetek költségvetést arról, hogy mennyibe fognak kerülni a konyhai nagygépek, milyen munkákhoz kell szakembert hívni, és mennyi lesz a munkadíja.
Minden olyan feladatot, ami az elektromos hálózatot érinti, bízz szakképzett villanyszerelőre. Ha pedig gázvezetéket kell más útvonalon vinni, akkor jó, ha tudod, hogy azt csak a gázszolgáltató engedélyével lehet elvégezni.
Főzőlap SZJA-visszatérítésből
Többféle lehetőség – indukciós, kerámialapos vagy gázüzemű – közül választhatsz.
Kis konyhákba, kis családok számára tökéletes lehet a 2 égőfejes Beko beépíthető domino gázfőzőlap (HDCG-32220 SX típus). Összteljesítménye 3900 Watt (első gázégőjének teljesítménye 1000 Watt, a hátsó gázégőjének a teljesítménye pedig 2900 Watt). Mechanikus tekerőgombokkal, zománcozott edénytartó ráccsal és biztonsági kikapcsolás érzékelővel látták el. Szélessége csupán 30 cm, magassága 7.5 cm, hosszúsága 51 cm.
Egy másik lehetőség a kisebb alapterületű konyhákhoz a szintén 30 cm széles Beko beépíthető kerámia főzőlap (HDMC-32400 TX). Kerámia lapjainak teljesítménye 1,2 kW és 1,7 kW. Mechanikus vezérlésű, maradékhő kijelzéssel látták el. Zónánként 9 főzési szint jellemzi. Olyan hasznos funkciókat kapott, mint az automatikus kikapcsolás, a túlmelegedés elleni védelem, a gyerekzár, a maradékhő kijelzés, a hangjelzés, az időzítő.
A nagyobb méretű, több égővel ellátott típusok között jó választás a Beko HIGG 64120 SX beépíthető gázfőzőlap.
A Beko HIC-64403 T beépíthető kerámia főzőlapot szintén az olyan kényelmi funkciók miatt szeretik, mint a túlmelegedés elleni védelem, a gyerekzár, a maradékhő-kijelzés, a gyors felfűtés és az automatikus kikapcsolás. Az érintőszenzoros főzőlap 4 kerámia főzőzónával rendelkezik, amelyek közül kettő bővíthető. Zónánként 9 főzési szint közül választhatsz. A lap szélessége 58 cm, hossza 51 cm, magassága 5,5 cm.
A 8 indukciós zónával ellátott főzőlap (HII-68600 PT) érintőszenzoros vezérlésű, digitális kijelzővel látták el, a 8 indukciós zónából kettő flexi zone. Zónánként 18 főzési szint található rajta. A főzőlap üvegből készült, a funkciók közt szerepel gyermekzár, időzítő, felerősítő, bekapcsolás visszajelző, gyors felfűtés funkció, túlmelegedés elleni védelem, maradékhő kijelzés, automatikus kikapcsolás.
Sütő
Kedvelt modell a beépíthető konyhagépek között a Beko BIR-25400 XPS, ami 5 sütési szinttel és 15 funkcióval rendelkezik (például hőlégkeveréses sütés, klasszikus sütés, melegen tartás, pizza fokozat.) Előlapja és ajtaja üvegből készült, előbbit ujjlenyomatmentes inox felülettel látták el, az ajtó pedig akár 22 kg-os edényt is elbír.
Ugyanilyen remek választás a Beko BIE-22300 XP típusú, inox előlapos, 6 multifunkcionális, digitálisan beprogramozható sütő funkcióval és pirolitikus tisztítási megoldással ellátott sütő. 66 literes, így nagyobb családi és baráti összejöveteleken is bátran használhatod. Kezelőfelülete és külseje egyszerű, letisztult.
Mosogatógép
A beépített mosogatógép feltűnés nélkül végzi a feladatait, a környezetébe belesimulva.
Az egyik javasolt típus a Beko DSN-28430 X. Kialakítása kezelőpaneles. Szélessége 60 cm, magassága 82 cm, hossza 57 cm. 13 terítékes, programszáma 8 (InnerClean, Eco, Automata, Baby Protect, Intenzív, Quick&Shine, GlassCare, Mini 30, Előmosás), vízfogyasztása 10 liter. LED kijelzővel rendelkezik, ami megkönnyíti a kezelését. Felső kosarának magassága állítható.
A 13 terítékes Beko DIN 28430 beépíthető mosogatógép teljesen integrált kialakítású. Energiatakarékos, éves áramfogyasztása 237 kwh/év. rendelkezik Fast+ funkcióval: ezzel akár háromszorosára is képes felgyorsítani a mosogatás folyamatát.