Rengeteg késtípust láthatunk magunk körül, de a többség alig néhányat használ napi szinten. Nem túlzás azt állítani, hogy kevesen tudják pontosan, melyik kés mihez ideális, pedig ez a tudás nagyon megkönnyíti a konyhai munkát, majd az ételek elfogyasztását. Cikkünk bemutatja, mire alkalmasak az egyes kések, és azt is, hogyan lehet megkülönböztetni őket.
Segítünk eligazodni azoknak, akik gyakran használják a késeket a konyhában, de azoknak is, akik tanácstalanul nézik az elegáns étteremben, hogy mennyiféle vágóeszközt tartalmaz a teríték. Mintegy húszféle kést ismerünk, most azokat mutatjuk be, amelyek gyakran előfordulnak a mindennapi használat során.
Amiről szó lesz
Séfkés
Használható szeleteléshez, zöldségek darabolásához, hús vágásához. Két típusú penge létezik, a francia és a német. A német séfkés élének a csúcsnál hangsúlyos görbülete van, ez lehetővé teszi az ételek aprítását a penge hasával és csúcsával is. A francia séfkés háromszög formájú, a csúcsánál kevésbé görbe, és egy hosszabb egyenes szakasza van, ezért a szeleteléseket húzó technikával kell végezni. A séfkések általában 15-30 cm hosszúak, de a 20 cm-es a leggyakoribb.
Segédkés
Közepes méretű, hagyományos mintával, amely számtalan vágási feladatra alkalmas. Rövid és vékony pengéjének köszönhetően sokféle, nehezebb feladatra alkalmas. Lehet sima vagy fogazott pengéjű, általában 10-18 cm hosszúságú.
Faragókés
Kicsi, sima pengéjű kés, ideális hámozáshoz. A séfkéshez hasonló, univerzális célokra alkalmas, de sokkal kisebb. A faragókések 6-10 cm hosszúak.
Kenyérvágó kés
Fogazott kés, 15-25 cm hosszú. A penge alakja ideálissá teszi a kenyér vágására, és egyéb élelmiszerek szeletelésére.
Az általános felhasználás mellett vannak olyan élelmiszerek, amelyek speciális pengét igényelnek. Ilyenek például a húsok, sajtok, zöldségek.
Hússzeletelő kés
Általában 20-38 cm hosszú, ideális vékony hússzeletek vágására, beleértve a baromfit, sülteket, sonkákat, főtt húsokat is. Sokkal vékonyabb a séfkésnél, vékonyabb és pontosabb szeletek vágására alkalmas. Ezek általában rövidebbek és szélesebbek a szeletelő késeknél.
Bárd
Nagy, téglalap alakú kés a hús darabolására. A penge kb. 15 cm hosszú, nehéz és vastag gerincű, amely lehetővé teszi a csontok és porcok szétvágását is. A bárdok végén gyakran lyuk van, hogy könnyen fel lehessen akasztani.
Csontozókés
Hegyes kés a csontok eltávolításához. Általában 12-17 cm hosszú, pengéje nagyon keskeny. A merev csontozókést a marha- és sertéshúshoz használják, a puhább élűt pedig a baromfi- vagy hal kicsontozására.
Filézőkés
Olyan, mint egy nagyon rugalmas csontozókés, amellyel a halat lehet kifilézni. Körülbelül 15-28 cm hosszú, könnyen végigszelhető vele a halak bőre és gerince.
Steakkés
Ezt az asztalnál használják, hogy elvágják a nehezebb sült húsokat. Általában 10-15 cm hosszú, legtöbbször fogazott. Általában dekoratívabb kivitelű a többi késnél, mivel a teríték része.
Hámozókés
Gyakran hegyes és lefelé ível. A dekorációs köretek, bogyós gyümölcsök szeleteléséhez vagy hámozáshoz használják. A penge íve illeszkedik a kisebb zöldségek, gyümölcsök formájához. Még csőrkésnek is hívják.
Sajtkés
Ezeket a késeket lágy, kemény és extra-kemény sajtok szeletelésére tervezték. A lágy sajtokhoz lyukas pengéjű késeket használnak, hogy megakadályozzák a sajt megtapadását az élen. A kemény sajtvágó kések élesek és pontosak, gyakran kétágú hegyük van, hogy felszúrni is lehessen velük a sajtot.
Aprítókés
Más néven félhold kés. Mivel nagyon ívelt pengéje van, ringató mozgásának köszönhetően ideális aprításra. Egyes kések két párhuzamos pengével rendelkeznek, így növelik az aprítás hatékonyságát. Levelesek és egyéb nehezen vágható növények aprítására szolgál.
A PrimaNet online szakáruházban többféle típusú késből válogathat és találhatja meg céljainak a leginkább megfelelőt!